


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 8.7 MΩ |
| Height | 2.39 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 40 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current | 50 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 79 W |
| Power Dissipation | 79 W |
| Threshold Voltage | 2.8 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 4.05 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 70 A |
| Rds On Max | 8.7 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Turn-Off Delay Time | 26 ns |
| Reverse Recovery Time | 39 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 9.6 ns |
| Rise Time | 82 ns |
| Dual Supply Voltage | 40 V |
| Gate Charge | 59 nC |
| Drain to Source Resistance | 8.7 mΩ |
| Nominal Vgs | 2.8 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 5165
Distributors
pcbx
Unit Price$0.58220
Ext.Price$0.58220
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.58220 | $0.58220 |
| 10 | $0.41977 | $4.19770 |
| 25 | $0.39625 | $9.90625 |
| 50 | $0.37405 | $18.70250 |
| 100 | $0.35309 | $35.30900 |
| 300 | $0.31370 | $94.11000 |
| 500 | $0.27870 | $139.35000 |
| 1000 | $0.25306 | $253.06000 |
